Σάββατο, 29 Απριλίου 2017

Πανελλήνιο Εφήβων: «Βαριά» ήττα για τον Πιερικό Αρχέλαο από τον Δούκα

Τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες γνώρισε ο Πιερικός Αρχέλαος, καθώς ηττήθηκε από τον Δούκα με 93-58, στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της δεύτερης ημέρας.

Η πανίσχυρη ομάδα του Δούκα που είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της 1ης θέσης, ξέφυγε από νωρίς στο σκορ και έκανε ο δύο στα δύο που την φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας.
Ο Πιερικός Αρχέλαος αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο πρώτο δεκάλεπτο, τόσο επιθετικό όσο και αμυντικά, με αποτέλεσμα ο Δούκας να προηγηθεί με 20-6 στο τέλος της περιόδου, ενώ με σερί 7-2 στην δεύτερη περίοδο ξέφυγε με 19 (8-27).

Με πρωταγωνιστή τον Τσιρογιάννη και με δυνατή άμυνα, οι Κατερινιώτες με σερί 10-2 μείωσαν στους 11 (18-29) όμως με ένα σερί 12-1 ο Δούκας ξέφυγε με 22 πόντους (19-41). Με τέσσερις πόντους του Τσιλιγγαρίδη και δύο του Ταρενίδη ο Πιερικός Αρχέλαος μείωσε στους 18 (25-43), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 25-46 υπέρ του Δούκα.
Με δυνατή άμυνα στην τρίτη περίοδο, οι Κατερινιώτες βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια, ενώ με τρίποντο του Βαβατσιούλα και δίποντο του Ταβαντζή, μείωσαν στους 13 (36-49). Ο Δούκας απάντησε με ένα 9-0 σερί ξεφεύγοντας και πάλι με 22 (37-55) στα 3:16’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 45-66 με λέι-απ του Καρακατσάνη.
Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στους 30 πόντους (50-80 και 52-82), στα 3:30’’ πριν το τέλος. Με δύο σερί τρίποντα από Πολυχρόνη και Τσιρογιάννη έγινε το 58-82. Με 11-0 σερί ο Δούκας έφτασε στο τελικό +35, που του δίνει μεγάλο προβάδισμα σε τυχόν ισοβαθμίες στο τέλος της διοργάνωσης.
Διαιτητές: Αναστόπουλος, Κοϊμτζόγλου
Τα δεκάλεπτα: 6-20, 25-46, 45-66, 58-93
ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Ταρενίδης 2, Ταβαντζής 4, Πολυχρόνης 3 (1), Ζησόπουλος 4 (1), Παρμακτσίδης, Τζιοβάρας 1, Χατζηλάμπρου 4, Τσιλιγγαρίδης 4, Τσιρογιάννης 21 (2), Βαβατσιούλας 5 (1), Ζιώγας 5, Φανούλης 5 (1).
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Παπαδόπουλος): Δούβλης 8, Καράμπελας 1, Καμπερίδης 6, Ρογκαβόπουλος 20 (1), Καρακατσάνης 10, Ψαρράς 5 (1), Σακελλαρίου 9 (2), Προίσκος 3, Σωτηρίου 2, Γκίνης 13, Δραγάτης 8, Λιούνης 8.