Κυριακή, 28 Μαΐου 2017

Πρωτάθλημα και άνοδος στη Γ’ Εθνική για τον Ποσειδώνα!

Μετά από 20 χρόνια, ο Ποσειδώνας Νέων Πόρων επιστρέφει στα… σαλόνια του ελληνικού ποδοσφαίρου. Η ομάδα της νότιας Πιερίας νίκησε με 2-1 την Α.Ε. Καρίτσας στον τελικό που έγινε
στο δημοτικό γήπεδο Βατάν και κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή της Α’ Ε.Π.Σ. Πιερίας και παράλληλα την άνοδο στη Γ’ Εθνική κατηγορία.

Έτσι, η ομάδα του Γιώτη Παρασίδη ολοκλήρωσε μια απόλυτα επιτυχημένη σεζόν, στην οποία κατέκτησε το «νταμπλ» στην Ε.Π.Σ. Πιερίας, καθώς είχε νικήσει στον τελικό του Κυπέλλου και πάλι την Α.Ε. Καρίτσας με 3-0.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και έχασε την πρώτη καλή στιγμή στο 8ο λεπτό σε μια πολύ ωραία αντεπίθεση. Ο Μητράκας από δεξιά έδωσε στον Ταρασιάδη, αυτός στον Τρικαλόπουλο, η μπάλα κατέληξε στον Μαυρίδη που έκανε το αριστερό διαγώνιο σουτ, όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Ο Ποσειδώνας, με κορυφαίο τον Παυλίδη, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και απείλησε την εστία του Τσιλεγκερίδη, ο οποίος με δύο πολύ καλές αποκρούσεις κράτησε το μηδέ. Πρώτα στο 17’ σε ωραίο συρτό σουτ του Παυλίδη και ένα λεπτό αργότερα σε δυνατό σουτ του Κυρτέγου.

Στο 28’ ωραία αντεπίθεση για την ΑΕΚ, ο Μαυρίδης έδωσε ωραία στον Τρικαλόπουλο, αυτός γύρισε προς τον Ταρασιάδη, όμως ο Σδούγκας έδιωξε με τάκλιν την τελευταία στιγμή. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μετά το 30’, όμως ο Ποσειδώνας κατάφερε να σκοράρει σε ένα πολύ κομβικό σημείο του αγώνα.

Δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση των 45’, ο Κυρτέγος έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Καλαμπάκας με προβολή έκανε το 0-1, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην επανάληψη, έγινε πιο επιθετική με την είσοδο των Ανδρονικίδη και Δερμιτζόγλου και έφτασε στην ισοφάριση στο 59ο λεπτό. Σέντρα του Μαυρίδη από αριστερά, κεφαλιά «ψαράκι» του Δερμιτζόγλου απέκρουσε ο Γκεβρέκης, η μπάλα πήγε στον Ταρασιάδη που με σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Χωρίς φάσεις κύλησε το επόμενο 25λεπτο, με την ΑΕΚ να ρισκάρει παίζοντας ακόμα πιο επιθετικά και τον Ποσειδώνα να… τιμωρεί. Λάθος της άμυνας της ΑΕΚ, ο Παυλίδης σούταρε, ο Τσιλεγκερίδης απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Κυρτέγο που έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι και έκανε το 2-1 για τον Ποσειδώνα. Όπως και στον τελικό του Κυπέλλου, ο σκόρερ δεν πανηγύρισε το γκολ του, καθώς κατάγεται και έχει αγωνιστεί για χρόνια στην ομάδα της Καρίτσας.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Ποσειδώνας πανηγύρισε τη νίκη – άνοδο στη Γ’ Εθνική, ολοκληρώνοντας μια απόλυτα επιτυχημένη σεζόν.

Οι συνθέσεις:
Α.Ε. ΚΑΡΙΤΣΑΣ (Σάκης Λιάγκας): Τσιλεγκερίδης, Τζιάμας (85’ Ελισιάδης), Αετός, Μπουτογιάννης, Ευθυμιάδης, Δαλαμήτρας, Παπαστεργίου (58’ Δερμιτζόγλου), Τρικαλόπουλος, Ταρασιάδης, Μητράκας (58’ Ανδρονικίδης), Μαυρίδης.
Α.Ε. ΠΟΣΕΙΔΩΝ Π.Π.Π. (Γιώτης Παρασίδης):Γκεβρέκης, Σδούγκας, Αποστολίδης, Κολαξίδης, Κατσαρός, Τροΐρης, Οικονόμου (88’ Γιαπιτζής), Παυλίδης, Χρυσόπουλος (70’ Γκουδάρας), Κυρτέγος (90’ Γκανάβας), Καλαμπάκας.